BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ<br>STAROSTWA POWIATOWEGO W ŁOWICZU

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ STAROSTWA POWIATOWEGO W ŁOWICZU

  • Powiat Łowicki »
  • Informacje o powiecie »
  • Charakterystyka powiatu »
CHARAKTERYSTYKA
 
Powiat łowicki leży w Nizinie Środkowomazowieckiej, Równinie Łowicko-Błońskiej. Krajobraz powiatu ukształtowany został przez lądolód, który pozostawił po sobie morenową równinę denudacyjną z łagodnymi wzgórzami morenowymi.

Powiat Łowicki stanowi szósty pod względem powierzchni powiat w Województwie Łódzkim. Jego siedzibą jest miasto Łowicz. Obecne granice powiatu ustalone zostały na podstawie reformy administracyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Całkowita powierzchnia powiatu to 988,17 km², co stanowi ponad 5% całkowitej powierzchni województwa łódzkiego.

Powiat Łowicki zamieszkuje 74 254 osób (stan na 30.06.2023 r.).
 
Powiat Łowicki graniczy z pięcioma powiatami województwa łódzkiego: skierniewickim, brzezińskim, zgierskim, łęczyckim i kutnowskim oraz z dwoma powiatami z województwa mazowieckiego: gostynińskim oraz sochaczewskim.

Na terenie Powiatu Łowickiego znajduje się 10 z 2477 gmin w kraju. W powiecie występują dwie gminy miejskie – Miasto Łowicz oraz Gmina Miasto Kiernozia i 8 gmin jest wiejskich (Bielawy, Chąśno, Domaniewice, Kocierzew Południowy, Łowicz, Łyszkowice, Nieborów, Zduny).

Powiat znajduje się pomiędzy dwoma dużymi aglomeracjami - łódzką i warszawską. Jest bardzo dobrze skomunikowany – zlokalizowany jest w rejonie skrzyżowania dróg krajowych oraz autostrad wschód – zachód A2 i północ- południe A1. Ponadto przez jego teren przebiega magistrala kolejowa prowadząca ze wschodu na zachód Polski.

Powiat Łowicki w przeważającej części jest obszarem typowo rolniczym o bogatych tradycjach i kulturze agrarnej. Wiodącą pozycję na jego terenie mają więc przedsiębiorstwa reprezentujące branże przetwórstwa rolno-spożywczego. Wizytówką Powiatu Łowickiego są takie firmy jak: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Firma "Bracia Urbanek", ZPOW Agros Nova Sp. z o.o., Sp. k. Wytwarzają one markowe produkty oraz mające ugruntowaną pozycję w kraju oraz poza jego granicami, są również wzorem dobrej kooperacji z przedsiębiorcami z branży przetwórstwa rolno-spożywczego z lokalnymi producentami rolnymi. Spośród innych gałęzi przemysłu odgrywających znaczącą rolę w Powiecie Łowickim wymienić należy: przemysł lekki (m.in. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „Krajewski”, „SELF Company Group”, ,,Steven”, ,,SUN-DAY” Sp. z o.o. Sp. k.”), zaś w strukturze branżowej prym wiodą tworzywa sztuczne („Lamela”, ,,Vinci-play”), opakowania („Opakomet”), usługi oraz handel.

Powiat Łowicki to rejon o nasilonej specjalizacji rolniczej zwłaszcza w zakresie warzywnictwa, sadownictwa, hodowli żywca wieprzowego oraz produkcji mlecznej. W strukturze branżowej przeważa przetwórstwo owoców i warzyw oraz mleka co czyni region liderem na rynku przetwórstwa owoców i warzyw oraz produkcji mleka.

Największą powierzchnię Powiatu Łowickiego (około 67%) stanowią użytki rolne, z tego względu region ten nastawiony jest przede wszystkim na produkcję rolną. Intensywna produkcja rolna możliwa jest dzięki występowaniu na tym terenie gleb tj. czarne ziemie i gleby brunatne. Na terenie powiatu przeważają grunty III i IV klasy bonitacyjnej (w północnej części również II klasy bonitacyjnej). Największy udział dobrych gruntów ornych (klas od II do IV) występuje w gminach: Kiernozia, Zduny, Kocierzew Południowy, Chąśno i Bielawy.

Niezależnie od koniunktury, łowicki rynek gospodarczy jest stabilny. Największe przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie powiatu, wyróżniają się wzrostem produkcji i podnoszeniem jakości oferowanych usług i towarów.

Znakomite położenie, duża aktywność samorządów, bliskość dużych i zasobnych rynków zbytu, korzystny klimat dla biznesu – wszystko to stanowi o atrakcyjności Ziemi Łowickiej.
 
TURYSTYKA
 

Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała niepoślednią rolę już od początków państwa polskiego. Od XII do XVIII wieku miasto i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a od roku 1572 miasto Łowicz w okresie bezkrólewia pełniło funkcję „drugiej stolicy” Polski, a prymas funkcję „interrexa”.
 
Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich działalności zachowane w doskonałym stanie można oglądać na terenie Powiatu Łowickiego. Za przykład może służyć Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie można z całą pewnością uważać za architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej, jednakże jest to tylko jedno z wielu miejsc godnych polecenia uwadze turysty. W niewielkiej odległości od Pałacu znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.
 
Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o tych najważniejszych: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, pałac w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki późniejsza Księżna Łowicka – Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli, Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, skansen wsi łowickiej w Maurzycach, oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie.
 
Miejscem, którego nie można pominąć odwiedzając Powiat Łowicki jest Łowicz. Dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, w której zachowało się w doskonałym stanie wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej, posiada bazylikę mniejszą, miejsce pochówku 12 prymasów Polski.
 
Trudno też ominąć w swych wędrówkach Muzeum w Łowiczu, gdzie znajdują się kolekcje etnograficzne dające świadectwo bogatej historii oraz kultury materialnej mieszkańców. 

Ziemia Łowicka to miejsce, które zadowoli najbardziej wybrednych turystów. W piękne mazowieckie krajobrazy wpisane są cenne zabytki architektoniczne. Możliwość aktywnego wypoczynku mają turyści preferujący piesze wędrówki, wycieczki rowerowe bądź też jazdę konną.
 
EDUKACJA
Powiat Łowicki jest organem prowadzącym dla następujących szkół i placówek oświatowych:
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu,
  • Zespół Szkół Technicznych im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Łowiczu,
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi,
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu.
W szkołach/placówkach oświatowych łącznie w roku szkolnym 2024/2025 kształci się 2 986 uczniów (dane z SIO wg stanu na dzień 10.02.2025 r.).
Liczba nauczycieli/pracowników w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łowicki wynosi 423. Poziom wykształcenia kadry pedagogicznej w szkołach i placówkach oświatowych jest wysoki - 88 % pracowników pedagogicznych posiada tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Stopień nauczyciela dyplomowanego posiada 67 % pracowników pedagogicznych (dane z SIO wg stanu na dzień 18.02.2025 r.).
Sukcesywnie dokładane są starania, by modernizować zaplecze lokalowe i dydaktyczne placówek, tak, by uczniowie mogli korzystać z jak najlepszych warunków kształcenia.
Rokrocznie oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych jest wnikliwie analizowana, aby w jak najbardziej optymalny sposób odpowiadać na preferencje uczniów stojących przed wyborem dalszej drogi edukacji, zaspokajać potrzeby kształcenia lokalnej młodzieży oraz budzić zainteresowanie absolwentów powiatów ościennych. Z ofertą edukacyjną szkół i placówek oświatowych można zapoznać się zaglądając na stronę internetową Powiatu Łowickiego.
fotokod
Stronę wygenerowano: 2025-05-12 06:40:18
Przejdź do strony źródłowej »
Strona wygenerowana z systemu bip.net