CZASOWE WYCOFANIE POJAZDU Z RUCHU
Osoby odpowiedzialne:
Piotr Jóźwiaki, e-mail: piotr.jozwiak@powiatlowicki.pl;
Joanna Świechowska, e-mail: joanna.swiechowska@powiatlowicki.pl;
Dagmara Chojnacka, e-mail: dagmara.chojnacka@powiatlowicki.pl;
Karolina Pająk, e-mail: karolina.pajak@powiatlowicki.pl;
Wojciech Sobieszek, e-mail: wojciech.sobieszek@powiatlowicki.pl;
Joanna Wiechno, e-mail: joanna.wiechno@powiatlowicki.pl;
Anna Jakubowska, e-mail: anna.jakubowska@powiatlowicki.pl;
Justyna Dzięgielewska, e-mail: justyna.dziegielewska@powiatlowicki.pl;
Telefon: 46 811 53 52; 46 811 53 53
pokój nr 10 parter
Sposób załatwienia sprawy:
Wymagane dokumenty:
Miejsce składania dokumentów:
Wydział Komunikacji, ul. Stanisławskiego 28, 99-400 Łowicz, parter, pokój nr 10.
Opłaty:
Opłaty cząstkowe:
Opłaty można wnosić w Opłatomacie Starostwa Powiatowego w Łowiczu lub na konto bankowe.
W przypadkach, w których zachodzi konieczność złożenia pełnomocnictwa, należy dołączyć do niego opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł płatną na konto Urzędu Miasta Łowicza.
Z opłaty skarbowej zwolnieni są małżonkowie, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.
Termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach, za pośrednictwem Starosty Łowickiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Dodatkowe informacje:
Wycofaniu czasowemu podlegają zarejestrowane:
Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
oraz
Pojazd osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
W przypadku samochodu osobowego właściciel pojazdu lub podmiot, o którym mowa w art. 73 ust. 2 i 5, składając wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, składają oświadczenie, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.
Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Warunkiem dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu po jego czasowym wycofaniu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu potwierdzone w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym dopuszczenie do ruchu następuje na podstawie przedłożonego zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu.
Podstawa prawna:
Formularze do pobrania
1. Wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu