Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W ŁOWICZU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • dziennikustaw.gov.pl

Przejdź do: www.powiat.lowicz.pl

Treść strony

Historia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Łowiczu zaczęła się 1 września 1971 roku, kiedy to nastąpiło otwarcie Zasadniczej Szkoły Dziewiarskiej dla Pracujących Zakładów Przemysłu Pończoszniczego „Syntex”. Była to typowa szkoła przyzakładowa, której zadaniem było przygotowywanie wykwalifikowanej kadry dla tegoż zakładu.
        Jednak w następnych latach uruchamiano nowe typy szkół:

  • 1 września 1974 roku Zaoczne Technikum Zawodowe dla Pracujących,

  • 1września 1976 roku Średnie Studium Zawodowe o specjalności włókiennictwo i kierunek społeczno-prawny,

  • 1 września 1985 roku Technikum Włókiennicze o specjalności dziewiarstwo.

Z połączenia wyżej wymienionych szkół zawodowych został powołany z dniem 1 stycznia 1987 roku decyzją Wojewody Skierniewickiego Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Łowiczu.

Od 1 września 1990 roku Zespół odłącza się od Zakładów Przemysłu Pończoszniczego „Syntex” i staje się jednostką podległą Kuratorium Oświaty w Skierniewicach.
Przemiany zachodzące w kraju od 1989 roku, szybko zmieniająca się rzeczywistość polityczna, społeczna i gospodarcza nie ominęły również szkolnictwa zawodowego. Dokonujące się przeobrażenia na rynku pracy spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na tradycyjne zawody.
Otwartość grona nauczycielskiego tej placówki na problemy i potrzeby lokalnego rynku pracy oraz oczekiwania absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców spowodowały, iż z dniem 1 września 1996 roku powołano Technikum Hotelarskie, a od 1 września 1997 roku Technikum Technologii Żywienia oraz Technikum Odzieżowe, przejmujące spuściznę Technikum Włókienniczego.
W dniu 24 listopada 2000 roku Zespół Szkół Zawodowych nr 3 Uchwałą Rady Powiatu Łowickiego otrzymuje imię Władysława Stanisława Reymonta i sztandar ufundowany przez Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru utworzony przez Rodziców uczniów klasy maturalnej Technikum Włókienniczego roku 1999 w dowód uznania i ścisłego współdziałania w wychowaniu młodzieży.
Sztandar wykonali uczniowie klasy V Technikum Włókienniczego w ramach pracy dyplomowej w roku szkolnym 1998/1999 pod kierunkiem Pani Teresy Owczuk, nauczyciela przedmiotów zawodowych i pomocy graficznej Pana Jacka Rutkowskiego.
 

W dniu 1 września 2002 roku Zespół Szkół Zawodowych nr 3 zostaje przekształcony w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, powołano również III Liceum Profilowane, dwuletnią Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie kucharz małej gastronomii oraz czteroletnie technika kształcące w zawodach: technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych.
W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży 1 września 2004 roku w miejsce Liceum Handlowego powstaje Technikum Uzupełniające w zawodzie kucharz na podbudowie programowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a rok później czteroletnie technikum kształcące w zawodzie kucharz.
Dopełnieniem zawodów hotelarsko-gastronomicznych jest powołanie 1 września 2008 roku technikum kształcącego w zawodzie kelner.
Z tą datą wiąże się zmiana nazw szkół wchodzących w skład Zespołu, które zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Łowickiego otrzymują następujące brzmienie:
- Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. W.S. Reymonta w Łowiczu
- Technikum Uzupełniające nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. W. S. Reymonta w Łowiczu
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. W. S. Reymonta w Łowiczu
Powołane szkoły techniczne i kierunki kształcenia są zgodne ze strategią rozwoju miasta i spełniają oczekiwania społeczne, gdyż kształcą kadry na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora gospodarki narodowej, jakim są usługi.

W ramach kształcenia zawodowego nasi uczniowie odbywają praktyki w renomowanych hotelach i placówkach usługowo-gastronomicznych.
Bardzo dobrze układa się współpraca z Hotelami w Warszawie:
Jan III Sobieski, Novotel, Mercure – Fryderyk Chopin, InterContinental, Bristol, Hilton, Sheraton, Westin, Mercure Grand oraz w Łodzi z Hotelem Światowit, Centrum, Grand Hotel, Ibis. Ponadto współpracujemy z Hotelem Chopin w Sochaczewie, jak również Hotelem Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. Oprócz tego młodzież chętnie wyjeżdża na praktyki zawodowe do Zakopanego, Arłamowa, Sopotu i Juraty.
Dzięki współpracy z wymienionymi placówkami młodzież ma możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i nabycia umiejętności zawodowych w konkretnych sytuacjach, na stanowisku pracy. Szkoła prowadzi również praktyki zagraniczne, które odbywają się w zaprzyjaźnionych szkołach w Austrii. Daje to nam możliwość poznania warunków, w jakich odbywa się kształcenia zawodowe w krajach Unii Europejskiej.
 

Bazując na własnych doświadczeniach pragniemy uczyć tak, aby nasze standardy kształcenia nie odbiegały od norm europejskich.
 

drukuj całą stronę

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 7394
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2016-05-03 20:38:55