CHARAKTERYSTYKA |
Powiat Łowicki położony jest na Mazowszu, pomiędzy dwoma największymi miastami Polski; Warszawą i Łodzią, w rejonie skrzyżowania obecnych dróg krajowych i planowanych autostrad Wschód – Zachód A2 (Terespol-Świecko) i Północ – Południe A1 (Gdańsk – Gorzyce). Powiat przecina magistrala kolejowa z Zachodu na Wschód.
Położenie Powiatu Łowickiego na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Polski pozwala na realizację wszelkich planów inwestycyjnych i przedsięwzięć gospodarczych.
Powiat Łowicki zajmuje powierzchnię 987 km2 i jest zamieszkiwany przez 82 265 osób (stan na III kw. 2006). W całości leży w dzielnicy rolniczo-klimatycznej środkowej, zdecydowały o tym warunki fizjogeograficzne a szczególnie wysokość nad poziomem morza (80 – 180 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną tej dzielnicy klimatycznej są jedne z najniższych wartości atmosferycznych opadów w skali kraju oraz ich zmienność. Meteorologiczny okres wegetacyjny trwa 210 – 220 dni. Średnie roczne wartości temperatur powietrza wahają się w granicach 7,6 – 8,0 oC.
Powiat Łowicki to rejon o nasilonej specjalizacji rolniczej zwłaszcza w zakresie warzywnictwa, sadownictwa, hodowli żywca wieprzowego oraz produkcji mlecznej. W strukturze branżowej przeważa przetwórstwo owoców i warzyw oraz mleka co czyni region liderem na rynku przetwórstwa owoców i warzyw oraz produkcji mleka.
Niezależnie od koniunktury, łowicki rynek gospodarczy jest stabilny. Sukcesywnie rośnie liczba podmiotów gospodarczych, które tworzą nowe miejsca pracy i jednocześnie są „lokalnymi zwiastunami” nowoczesnej technologii. Największe przedsiębiorstwa, funkcjonujące na terenie powiatu, wyróżniają się wzrostem produkcji i podnoszeniem jakości oferowanych usług i towarów.
Znakomite położenie, duża aktywność samorządów, bliskość dużych i zasobnych rynków zbytu, korzystny klimat dla biznesu – wszystko to stanowi o atrakcyjności Ziemi Łowickiej.
TURYSTYKA |
Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała niepoślednią rolę już od początków państwa polskiego. Od XII do XVIII wieku miasto i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a od roku 1572 miasto Łowicz w okresie bezkrólewia pełniło funkcję „drugiej stolicy” Polski, a prymas funkcję „interrexa”.
Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich działalności zachowane w doskonałym stanie można oglądać na terenie Powiatu Łowickiego. Za przykład może służyć Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie można z całą pewnością uważać za architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej, jednakże jest to tylko jedno z wielu miejsc godnych polecenia uwadze turysty. W niewielkiej odległości od Pałacu znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.
Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o tych najważniejszych: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, pałac w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki późniejsza Księżna Łowicka – Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli, Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, skansen wsi łowickiej w Maurzycach, oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie.
Miejscem, którego nie można pominąć odwiedzając Powiat Łowicki jest Łowicz. Dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, w której zachowało się w doskonałym stanie wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej, posiada bazylikę mniejszą, miejsce pochówku 12 prymasów Polski.
Trudno też ominąć w swych wędrówkach Muzeum w Łowiczu, gdzie znajdują się kolekcje etnograficzne dające świadectwo bogatej historii oraz kultury materialnej mieszkańców.
Ziemia Łowicka to miejsce, które zadowoli najbardziej wybrednych turystów. W piękne mazowieckie krajobrazy wpisane są cenne zabytki architektoniczne. Możliwość aktywnego wypoczynku mają turyści preferujący piesze wędrówki, wycieczki rowerowe bądź też jazdę konną.
EDUKACJA |
Rynek usług edukacyjnych w Powiecie Łowickim charakteryzuje się dobrą organizacją sieci placówek oświatowych na każdym szczeblu kształcenia. Poziom wykształcenia kadry pedagogicznej jest wysoki – 90% pracowników pedagogicznych posiada wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym.
Ponad 70% absolwentów łowickich szkół podstawowych kontynuowało naukę w szkołach średnich i tyle samo absolwentów gimnazjów deklaruje kontynuowanie kształcenia w liceach i innych typach szkół ponadgimnazjalnych.
Główne profile kształcenia zaspakajają w pełni potrzeby lokalnej młodzieży i budzą zainteresowanie absolwentów ościennych powiatów. W kilku szkołach stosowane są programy autorskie, uwzględniające potrzeby uczniów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w konkretnym kierunku.
Dumą powiatu jest rozwijające się szkolnictwo wyższe, obejmujące siedem uczelni, z których dwie gwarantują uzyskanie tytułu magistra. Akademicki status Łowicza wpływa nie tylko na podniesienie poziomu intelektualnego mieszkańców, ale przyczynia się do zmiany jego wizerunku architektonicznego dzięki podejmowanym przez uczelnie inwestycjom.
Metryka
- opublikował: Tomasz Dróżkadata publikacji: 2004-01-23 10:43
- zmodyfikował: Administrator Systemuostatnia modyfikacja: 2019-12-11 14:40