Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Ważne strony

Nawigacja

Treść strony

CHARAKTERYSTYKA

Powiat Łowicki położony jest na Mazowszu, pomiędzy dwoma największymi miastami Polski; Warszawą i Łodzią,  w rejonie skrzyżowania obecnych dróg krajowych i planowanych autostrad Wschód – Zachód A2 (Terespol-Świecko) i Północ – Południe A1 (Gdańsk – Gorzyce). Powiat przecina magistrala kolejowa z Zachodu na Wschód.
 
Położenie Powiatu Łowickiego na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Polski pozwala na realizację wszelkich planów inwestycyjnych i przedsięwzięć gospodarczych.
 
Powiat Łowicki zajmuje powierzchnię 987 km2 i jest zamieszkiwany przez 82 265 osób (stan na III kw. 2006). W całości leży w dzielnicy rolniczo-klimatycznej środkowej, zdecydowały o tym warunki fizjogeograficzne a szczególnie wysokość nad poziomem morza (80 – 180 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną tej dzielnicy klimatycznej są jedne z najniższych wartości atmosferycznych opadów w skali kraju oraz ich zmienność. Meteorologiczny okres wegetacyjny trwa 210 – 220 dni. Średnie roczne wartości temperatur powietrza wahają się w granicach 7,6 – 8,0 oC.
 
Powiat Łowicki to rejon o nasilonej specjalizacji rolniczej zwłaszcza w zakresie warzywnictwa, sadownictwa, hodowli żywca wieprzowego oraz produkcji mlecznej. W strukturze branżowej przeważa przetwórstwo owoców i warzyw oraz mleka co czyni region liderem na rynku przetwórstwa owoców i warzyw oraz produkcji mleka.
 
Niezależnie od koniunktury, łowicki rynek gospodarczy jest stabilny. Sukcesywnie rośnie liczba podmiotów gospodarczych, które tworzą nowe miejsca pracy i jednocześnie są „lokalnymi zwiastunami” nowoczesnej technologii. Największe przedsiębiorstwa, funkcjonujące na terenie powiatu, wyróżniają się wzrostem produkcji i podnoszeniem jakości oferowanych usług i towarów.
 
Znakomite położenie, duża aktywność samorządów, bliskość dużych i zasobnych rynków zbytu, korzystny klimat dla biznesu – wszystko to stanowi o atrakcyjności Ziemi Łowickiej.

TURYSTYKA

Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała niepoślednią rolę już od początków państwa polskiego. Od XII do XVIII wieku miasto i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a od roku 1572 miasto Łowicz w okresie bezkrólewia pełniło funkcję „drugiej stolicy” Polski, a prymas funkcję „interrexa”.
 
Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich działalności zachowane w doskonałym stanie można oglądać na terenie Powiatu Łowickiego. Za przykład może służyć Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie można z całą pewnością uważać za architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej, jednakże jest to tylko jedno z wielu miejsc godnych polecenia uwadze turysty. W niewielkiej odległości od Pałacu znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.
 
Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o tych najważniejszych: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, pałac w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki późniejsza Księżna Łowicka – Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli, Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, skansen wsi łowickiej w Maurzycach, oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie.
 
Miejscem, którego nie można pominąć odwiedzając Powiat Łowicki jest Łowicz. Dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, w której zachowało się w doskonałym stanie wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej, posiada bazylikę mniejszą, miejsce pochówku 12 prymasów Polski.
 
Trudno też ominąć w swych wędrówkach Muzeum w Łowiczu, gdzie znajdują się kolekcje etnograficzne dające świadectwo bogatej historii oraz kultury materialnej mieszkańców. 

Ziemia Łowicka to miejsce, które zadowoli najbardziej wybrednych turystów. W piękne mazowieckie krajobrazy wpisane są cenne zabytki architektoniczne. Możliwość aktywnego wypoczynku mają turyści preferujący piesze wędrówki, wycieczki rowerowe bądź też jazdę konną.

EDUKACJA

Rynek usług edukacyjnych w Powiecie Łowickim charakteryzuje się dobrą organizacją sieci placówek oświatowych na każdym szczeblu kształcenia. Poziom wykształcenia kadry pedagogicznej jest wysoki – 90% pracowników pedagogicznych posiada wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym.
 
Ponad 70% absolwentów łowickich szkół podstawowych kontynuowało naukę w szkołach średnich i tyle samo absolwentów gimnazjów deklaruje kontynuowanie kształcenia w liceach i innych typach szkół ponadgimnazjalnych.
 
Główne profile kształcenia zaspakajają w pełni potrzeby lokalnej młodzieży i budzą zainteresowanie absolwentów ościennych powiatów. W kilku szkołach stosowane są programy autorskie, uwzględniające potrzeby uczniów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w konkretnym kierunku.
 
Dumą powiatu jest rozwijające się szkolnictwo wyższe, obejmujące siedem uczelni, z których dwie gwarantują uzyskanie tytułu magistra. Akademicki status Łowicza wpływa nie tylko na podniesienie poziomu intelektualnego mieszkańców, ale przyczynia się do zmiany jego wizerunku architektonicznego dzięki podejmowanym przez uczelnie inwestycjom.
  • opublikował: Tomasz Dróżka
    data publikacji: 2004-01-23 10:43
  • zmodyfikował: Tomasz Dróżka
    ostatnia modyfikacja: 2007-04-11 10:28

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 10064
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2007-04-11 10:28

Starostwo Powiatowe w Łowiczu

ul. Stanisławskiego 30
99-400 Łowicz

NIP: 8341547057
REGON: 750147610
 

Dane kontaktowe

tel: +48 46 8375902
fax: +48 46 8375015

e-mail: starostwo@powiatlowicki.pl

Adres skrytki ePUAP: /2u86g2tsmx/SkrytkaESP

Godziny urzędowania

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek:  8 – 16
środa: 8 - 17

Odnośniki

Chmura tagów

Metryka strony BIP

Licznik odwiedzin strony BIP: 7004173
Ostatnia aktualizacja strony BIP: 2019-09-19 18:16

Stopka strony